Bill Watch Parliamentary Committees Series 18/2013

Parliamentary Committees – Part 3

The last Bill Watch in this Parliamentary Committees Series, 17/2013 of 28th October, outlined the differing functions of Senate thematic committees and National Assembly portfolio committees, and listed the six Senate thematic committees and their chairpersons, members and clerks. This bulletin continues with our first instalment on the nineteen National Assembly portfolio committees, first listing all the committees and then giving the names of the chairpersons, members and clerks of ten of the committees. The remaining committees will be covered in our next bulletin.

List of Portfolio Committees

[in alphabetical order by name of committee

Communication Technology, Postal and Courier Services

Defence, Home Affairs and Security Services

Education, Sport, Arts and Culture

Environment, Water, Tourism and Hospitality Industry

Finance and Economic Planning

Foreign Affairs

Health and Child Care

Higher Education, Science and Technology

Industry and Commerce

Justice, Legal and Parliamentary Affairs

Lands, Agriculture, Mechanization and Irrigation

Local Government, Rural and Urban Development

Media Information and Broadcasting Services

Mines and Energy

Public Service, Labour and Social Welfare

Small and Medium Enterprise and Cooperative Development

Transport and Infrastructure Development

Women Affairs, Gender and Community Development

Youth, Indigenization and Economic Empowerment

Membership of Portfolio Committees

Communication Technology, Postal and Courier Services

[ZANU-PF 16 members; MDC-T 5, including chair]

Chairperson: CHAMISA, Nelson [MDC-T]

ZANU-PF: CHAKONA, Paradzai; GUMBO, Sithembile; HLONGWANE, Makhosine; HUNGWE, Gertrude; KAZEMBE, Kazembe; KHUMALO, Martin; MACHINGURA, Raymore; MAHIYA, Melania; MASHONGANYIKA, Dorothy; MATUKE, Lovemore; MOYO, A MUDAMBO, Tongesayi; MUTEMATSAKA, Chriswell; NKOMO, Malach; PEMHENAYI, Batsirayi; ZINDI, Irene

MDC-T: CHIKWINYA, Settlement; MAJAYA, Bacillia; NYATHI, Bekithemba; ZVIDZAI, Sessel

Clerk: Mr Mafuruse

Defence, Home Affairs and Security Services

[ZANU-PF 17 members, including chair; MDC-T 7]

Chairperson: SIBANDA, Clifford [ZANU-PF]

ZANU-PF: CHINOTIMBA, Joseph; CHIPATO, Angeline; CHIWETU, Jeremiah; GWANETSA, Kilon; MANDIPAKA, Oliver; MASHANGE, Wonder; MATANGIRA, Remigious; MAVENYENGWA, Robson; MAWERE-MUBVUMBI. Ricky; MUDEREDZWA, Ronald; MUKWANGWARIWA, Francis; MUTINHIRI, Ambrose; NCUBE, Owen; NLEYA, Lingisani; RUNGANI, Anna

MDC-T: CHIMANIKIRE, Gift; MACHINGAUTA, Costa; MADZORE, Paul; MADZORE, Solomon; MATIBENGA, Lucia; MOYO Reggie; MUTSEYAMI, Prosper

Clerk: Mr Daniel

Education, Sport, Arts and Culture

[ZANU-PF 17 members including chair; MDC-T 5]

Chairperson: MLISWA, Temba [ZANU-PF]

ZANU-PF: CHIPATO, Angeline; CHITINDI, Christopher; CHIVAMBA, Kizito; DHEWA, Makambaya; KHANYE, Never; MAHIYA, Melania; MAKWEYA, Mirriam; MANDIPAKA, Oliver; MATANGAIDZE, Tapiwanashe; MOYO, Lamson; MUCHENJE, Francis; MTINGWENDE, Tariro; NCUBE, Saul; PHIRI, Fani; RUNZIRWAYI, Jefrey; SINDI, Cephas

MDC-T: CHINANZVAVANA, Consilia; CHITEMBWE, Josephine; SARUWAKA, Trevor; WATSON, Nicola; TSUNGA, Arnold; MAKONYA, Joyce; MUZONDIWA, Emma; MUNENGAMI, Fani

Clerk: Mr Munjenge

Environment, Water, Tourism and Hospitality Industry

[ZANU-PF 15 members including chair; MDC-T 7; MDC 1]

Chairperson: NDHLOVU, Anastancia [ZANU-PF]

ZANU-PF: CHIMWAMUROMBE, Adam; KWARAMBA, Goodluck; MACKENZIE, Isaac; ZEMURA, Lilian; MAHOKA, Sarah; MASHANGE, Wonder; MASIYA, Denford; MHONA, Felix Tapiwa; MPOFU, Bekithemba; MPOFU, Mtokozisi Manoki; MPOFU, Sikhanyisiwe; MUFUNGA, Alfred; SIBANDA, Clifford ; THEMBANI, Sabbina

MDC-T: CHINANZVAVANA, Consilia; MAHLANGU, Tamsanqa; MANYENGAWANA, Moses; MATIENGA, Margaret; MUZHAVAZHE, Judith; NDLOVU, Nomathemba; SARUWAKA, Trevor

MDC: TOFFA, Jasmine

Clerk: Mr Mazani

Finance and Economic Planning

[ZANU-PF 17 members including chair; MDC-T 6; MDC 1]

Chairperson: CHAPFIKA, David [ZANU-PF]

ZANU-PF: BEREMAURO, Godfrey; BUTAU, David; GAVA, Mike; GUMBO, Edson; KATSANDE, Aqualinah; KAUKONDE, Ray; KHUMALO, Martin; KURUNERI, Christopher; MANGAMI, Dorothy; MHONA, Felix Tapiwa; MUKANDURI, Samson; MUKWANGWARIWA, Francis; MUSIIWA, Aldrin; PASSADE, Jaison; SHONGEDZA, Elizabeth; TSOMONDO, Constance

MDC-T: BHEBHE, Abednico; CROSS, Edward; MADZIMURE, Willias; SIBANDA, Dorcas; SITHOLE, Godfrey; TSHUMA, Brian

MDC: MISIHAIRABWI-MUSHONGA, Priscilla

Clerk: Mr Ratsakatika

Foreign Affairs

[ZANU-PF 16 members including chair; MDC-T 6]

Chairperson: PORUSINGAZI, Enock [ZANU-PF]

ZANU-PF: CHIKWINYA, Nyasha; CHIMWAMUROMBE, Adam; HLONGWANE, Makhosine; MACHINGURA, Raymore; MAKUNDE., Tendayi; MAPIKI, Joseph; MARUMAHOKO, Reuben; MPOFU, Bekithemba; MUKANDIRI, Samson T; MUTEMATSAKA, Chridwell; MUTINHIRI, Ambrose; NKOMO, Mail; PARADZA, Kindness; SIBANDA, Zenzo; TSOGORANI, Joan

MDC-T: CHIRISA, Fanny; MAHLANGU, Tamsanqa; MOYO, Gorden; SIBANDA, Dorcas; SITHOLE, Godfrey Karakadzayi; WATSON, Nicola

Clerk: Mr Manhivi

Health and Child Care

[ZANU-PF 16 members; MDC-T 7, including chair]

Chairperson: LABODE, Dr Ruth [MDC-T]

ZANU-PF: CHIBAGU, Getrude; CHIPANGA, Kudzanai; CHIVAMBA, Kizito; MAHIYA, Melania; MAKWEYA, Mirriam; MASHAYAMOMBE, Shadreck; MATUKE, Lovemore; MHERE, Edmore; MOYO, Lamson; MUSIIWA, Aldrin Chakari; NDLOVU, Mathias ; NDORO, Ladislus; NKOMO, M; SIMBANEGAVI, Yekukai; VUTETE, Mafios; ZHOU, Philina

.MDC-T: MATARUSE, Peter; MATHE, Gladys; MUNENGAMI, Fani; SIBANDA, Lwazi; TSHUMA, Dingilizwe; ZWIZWAI, Murisi

Clerk: Mrs Mafuruse

Higher Education, Science and Technology

[ZANU-PF 16 members; MDC-T 6, including chair]

Chairperson: MATARUSE, Peter [MDC-T]

ZANU-PF: BUTAU David; CHAKONA Paradzai; CHIDAVAENZI, Edgar; CHIGUDU Monica; CHIKUNI Esther; CHIWETU Jeremiah; KADUNGURE Dorothy; MACHINGURA Raymore; MASHANGE Wonder; MAWERE MV; MIDZI AMOS; MUCHENJE Francis; MUTEMATSAKA Chriswell; NCUBE Owen; SHONGEDZA Elizabeth; ZHOU Tafanana

MDC-T: LABODE, Ruth; MAKONYA, Joyce; MUNOCHINZWA, Memory; NDLOVU, Dorothy; SIBANDA, Lwazi

Clerk: Mrs Hazvina

Industry and Commerce

[ZANU-PF 17 members including chair; MDC-T 6]

Chairperson: KAUKONDE, Ray [ZANU-PF]

ZANU-PF: CHIDAVAENZI, Edgar; CHIWA, Darlington; GWANOGODZA, Ephraim; HARITATOS, Peter; JABOON, Jeppy; MASAMVU, Luke; MATAMBANADZO, Masango; MGUNI, Obedingwa; MHERE, Edmore; MPOFU, Mtokozizi; MUCHENJE, Francis; MUTOMBA, William; NDHLOVU, A; RUVAI, Ezira; SHUMBA, Daniel; SIBANDA, Madodana

MDC-T: BUNJIRA Ronia; KHUMALO Thabita; MANYENGAVANA Moses; MASHAKADA Tapiwa; MURAI Erick; TARUSENGA-UNGANAI D

Clerk: Ms Masara

Justice, Legal and Parliamentary Affairs

[ZANU-PF 16 members; MDC-T 5, including chair]

Chairperson: MAJOME, Jesse [MDC-T]

ZANU-PF: BEREMAURO, Godfrey; CHIKOMBA, Leonard; CHAPFIKA, David; CHIKWINYA, Nyasha; ZINDI, Irene; KACHEPA, Newton; KAVU, A; KURUNERI, Christopher; MAKONI, Roseweater; MASHAYAMOMBE, Shadreck; MATANGIRA, Toendepi; MAWERE-MUBVUMBI, Ricky; MUTEMATSAKA, Chriswell; MTINGWENDE, Tariro; NKATAZO, Matirangana, Marbel; SHUMBA, Daniel

MDC-T: GONESE Innocent; TSUNGA Arnold; TSHUMA Brian; MUZUNGU-MASAITI Evelyn

Clerk: Ms Zenda

Post published in: Politics

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *